Nekla - turystyka.nekla.eu

turystyka-01.jpg 5c40fa6f9beed95faa5efa98d6b4dbdd
POWIĄZANE GALERIE
NEKIELSKIE WIANKI
2017-06-28 Artur Kaczmarski
Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
artykuł archiwalny

Najkrótsza w roku, a najbogatsza, najjaśniejsza i jedyna, kiedy nie powinno się spać… 24 czerwca w Nekli tradycja i klimat nocy świętojańskiej spotkały się z muzyką, tańcem i dobrą zabawą w trakcie Powitania Lata – WIANKÓW 2017. Wydarzenie oficjalnie zapoczątkowało nie tylko lato, ale też sezon imprez plenerowych w gminie Nekla.

Program rozpoczął koncert Orkiestry Dętej Nekielskiego Ośrodka Kultury, połączony z pokazem układów choreograficznych grupy mażoretek. Muzycy pod opieką Łukasza Drewniaka zaprezentowali znane utwory i kilka nowości, które są zapowiedzią przypadającego na ten rok 20-lecia działalności orkiestry.

Punktem imprezy, dedykowanym specjalnie dla najmłodszych widzów, był spektakl muzyczny „Opowieści Słońca”. Artyści z grupy „Filharmonia Pomysłów” wraz z czarodziejem i Niebieskim Kotem zabrali dzieci w niezwykłą podróż w poszukiwaniu magicznej różdżki, która zmieniała wszystko w muzykę. Podczas spektaklu aktorzy znane wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy zamieniali w radosne piosenki.

Nieodłącznym elementem Powitania Lata w Nekli jest konkurs na najpiękniejszy wianek, w którym chętnie biorą udział mieszkańcy gminy i goście. Komisja oceniająca prace z traw, ziół i żywych kwiatów wybrała pięć zwycięskich, których autorzy otrzymali atrakcyjne nagrody i gratulacje z rąk burmistrza Karola Balickiego. Pierwsze miejsce, po raz kolejny, zajęła Ewelina Wilczyńska z Podstolic, która zwycięski wianek przygotowała z mężem Jackiem i dwiema córkami: Wiktorią (7 lat) i Julią (11 lat). Pani Ewelina od kilku lat plecie wianki na nekielski konkurs, cztery razy udało jej się zająć pierwsze miejsce na podium. Córki tak polubiły przygotowywanie wianka na Powitanie Lata, że za kilka lat będę mogła przejść na emeryturę – żartuje.

Tłumy fanów pojawiły się w nekielskim parku na koncertach wieczoru. Jako pierwszy na scenie pojawił się zespół KOBRANOCKA. Grupa, która tworzy muzykę rockową już od ponad 30 lat, zaprezentowała swoje największe hity, takie jak: Kocham Cię jak Irlandię czy Hipisówka.

Niewątpliwą gwiazdą WIANKÓW była CLEO, która wraz z muzykami i tancerkami pojawiła się na nekielskiej scenie tuż po 21:00. W trakcie godzinnego koncertu można było usłyszeć nie tylko hity z najnowszej płyty artystki pt. BASTED (MiSie, Na Pół czy N-O-C), ale także utwory, które powstały w trakcie współpracy z Donatanem, z My Słowianie na czele. Po występie CLEO wyszła do publiczności, podpisywała płyty, rozdawała autografy i chętnie pozowała do zdjęć z fanami.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia był charakterystyczny dla nocy świętojańskiej obrzęd puszczania wianków, w trakcie którego wokół stawu w Nekli zapłonęły pochodnie i ognisko. Całości towarzyszyła nastrojowa muzyka. Tradycyjną część wieczoru zakończył zapierający dech w piersiach pokaz sztucznych ogni, który zachwycił licznych widzów.

Do rana uczestnicy Wianków mogli bawić się na zabawie tanecznej, przy największych przebojach muzyki rozrywkowej, wykonywanych przez zespół BONUS.

Referat Promocji, Kultury i Sportu

Składamy serdeczne podziękowania darczyńcom, którzy wsparli Powitanie Lata – Wianki 2017:

 1)    ZAKŁAD WIELOBRANŻOWY „TRANS BRUK” Marek Begier, Nekla – sponsor główny

2)    GOSPODARSTWO ROLNO-HODOWLANE Rajmund Gąsiorek, Radomice

3)    „NOWBUD”, SP z O.O, Psary Małe

4)    „VENA STYLE” SP. z O.O., Nekla

5)    „ENERGIKA”, Małgorzata Szamałek, Zasutowo

6)    „KARLIK ELEKTROTECHNIK” SP. z O O., Nekla

7)    BANK SPÓŁDZIELCZY W KOSTRZYNIE

8)    PRZEDSIEBIORSTWO PRODUKCYJNO - HANDLOWE „PEMA” SP. z O.O., Stępocin

9)    RESTAURACJA „LATTE”, Barbara Marcinkowska, Nekla

10)           ZAKŁAD BETONIARSCY „PIOTROWSCY”, Nekla

11)           ZAKŁAD ROBÓT WIELOBRANŻOWYCH, Marek Kubiaczyk, Nekla

12)           FIRMA SZCZEPANIAK - SERWIS TACHOGRAFÓW CYFROWYCH, Nekla

13)           FIRMA USŁUGOWA Waldemar Kubiaczyk, Nekla

14)           ZAKŁAD OGÓLNO-BUDOWLANY, Karol Macioszek, Nekla

15)           WYTWÓRNIA SIT „SITONO”, Krzysztof Nowakowski, Nekla

16)           „BET-MUR-KAM” S.C., Bernard Kaczmarski, Nekla

17)           „AWERS” S.J., Wiesław Silski, Nekla

18)           ZAKŁAD BETONIARSKI, Mariusz Kowalczyk,  Nekla

19)           Anna i Ryszard Bandosz, Nekla

20)           „STALMET”, Ewa i Jacek Kaczmarek, Nekla

21)           KWIACIARNIA „SZAFIREK”, Nekla

22)           „REM- DACH” Jacek i Tadeusz Kaźmierczak, Nekla

23)           AUTO HANDEL „MG”, Marcin Graczyk, Nekla

24)           „AUTO NAPRAWA”, Ryszard Kubiak, Nekla

25)           FIRMA HANDLOWO-USŁUGOWA „AWERS BIS”, Nekla

26)            HOTEL NEKLA,

27)           „EITNEROWIE - PIEKARNIA I CUKIERNIA”, Nekla

28)           FIRMA MOTORYZACYJNA „HURT-DETAL – MACIEJ”, Maciej Bandosz, Nekla

29)           P.P.H.U. „ELTROS” Dariusz Górniak, Nekla

30)           PRYWATNE GOPODARSTWO RYBACKIE, Marek Dobrasz, Nekla

 

Szczególne podziękowania składamy: Druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Nekli; Nadleśnictwu Czerniejewo, a w szczególności Panu Maciejowi Kluczce – leśniczemu z Leśnictwa „Dzikowy Bór”; Panu Markowi Dobraszowi oraz Panom Kamilowi Spławskiemu, Jarosławowi Lisieckiemu, Marcinowi Parusowi;  Państwu Bandoszom; Kołu Wędkarskiemu w Nekli; Funkcjonariuszom Policji z Nekli i Wrześni. Składamy podziękowania na ręce Pani Gabrieli Drewniak oraz dziewcząt z grupy choreograficznej i orkiestry za uświetnienie obrzędu świętojańskiego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację imprezy.

                                                                                                          Organizatorzy

Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię