Nekla - turystyka.nekla.eu

turystyka-01.jpg 667a8758dcf5590fdf0c03b17f165beb
100. LAT WALKI O WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ!
2018-11-16 Artur Kaczmarski
Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
artykuł archiwalny
11 listopada 2018 roku świętowaliśmy 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jest to dzień upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach niewoli. Polacy dzięki swojej odwadze, niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli upragnioną wolność.
To najważniejsze dla Polaków święto miało w tym roku wyjątkowy charakter.  Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny, którą odprawił ks. proboszcz Wojciech Schejn. Po modlitwie będącej dziękczynieniem za możliwość życia w wolnym kraju, władze gminy, samorządowcy, poczty sztandarowe, delegacje, zaproszeni goście oraz mieszkańcy udali się pod tablicę pamiątkową na Rynku, by oddać hołd tym, którzy walczyli o niepodległość. Przemarsz pochodu uświetniła Orkiestra Dęta Nekielskiego Ośrodka Kultury wraz z mażoretkami oraz Kawalerzyści z 7.Pułku  Strzelców Konnych Wielkopolskich. Podczas trasy marszu można było podziwiać mural znajdujący się na hali widowiskowo – sportowej w Nekli, wykonany na okoliczność 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz 100. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Warto wspomnieć, że mural został dofinansowany przez  Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a wykonany przez firmę HOLZTEN p. Krzysztofa Mrówczyńskiego.  
W podniosłym przemówieniu Burmistrz Miasta i Gminy Nekla Karol Balicki mówił „…11 listopada to także symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Ta data skłania nas do przypomnienia losów ojczyzny i do szacunku wobec tych, którzy podjęli wyzwanie historii, potrafili wywalczyć, zorganizować i wreszcie obronić odrodzone państwo…”. Burmistrz podziękował także za szereg inicjatyw różnych instytucji, organizacji oraz osób zaangażowanych  w rok świętowania wolności naszego kraju.
Uczniowie klas piątych nekielskich placówek oświatowych złożyli na sztandary szkół uroczyste ślubowanie, dumnie wypowiadając słowa „Katechizmu polskiego dziecka”, autorstwa Władysława Brejzy, powstałego w 1912 roku. Ślubowanie przeprowadził komandor podporucznik rezerwy Leszek Nowak przy obecności Burmistrza Miasta i Gminy Nekla. Pomysłodawcą i inicjatorem był p. Stanisław Hoppe ze Stowarzyszenia – Strzelecko Rekreacyjnego Ogończyk z Nekli, który wręczył  burmistrzowi pamiątkowy Medal 100-lecia Nieodległości nadany Uchwałą Zarządu Klubu Strzelecko – Rekreacyjnego „Ogończyk” w Nekli za współpracę i pomoc w działalności statutowej. 
„Nie rzucim ziemi skąd nasz ród….”, te dumne słowa „Roty” Marii Konopnickiej, powstałe w 1908 roku  pod wpływem oburzenia prześladowaniami polskości w zaborze pruskim, wspólnie odśpiewano podczas trwania jubileuszowych uroczystości. Przy tej okazji harcerze rozdali uczestnikom zakładki z okolicznościowym logiem oraz ze słowami tej patriotycznej pieśni, która wybrzmiała przy akompaniamencie Orkiestry Dętej NOK Nekla oraz wokalnym wsparciu zespołu NOK BAND.
Po złożeniu przez liczne delegacje wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową, zaproszono wszystkich uczestników uroczystości do wspólnego zdjęcia „z lotu ptaka”. Znajdzie się ono w listopadowym Przeglądzie Nekielskim, na stronie internetowej Gminy Nekla oraz w kalendarzu wydanym przez gminę na 2019 rok. Na zakończenie tej części uroczystości, organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników obchodów na wspólny posiłek, można było skosztować rogali, bigosu oraz żurku. 
Druga część uroczystości rozpoczęła się o godz. 15.00 w siedzibie NOK, gdzie odbył się Koncert Orkiestry Dętej Nekielskiego Ośrodka Kultury wraz z grupą wokalną NOK BAND, rodzinne warsztaty artystyczne „Na biało i na czerwono” oraz spektakl muzyczny „TO-I-HOLA - Początki państwa polskiego”. Ponadto w Nekielskim Ośrodku Kultury można było podziwiać wystawę papug i ptaków egzotycznych zorganizowaną przez Stowarzyszenie Hodowców Papug i Ptaków Egzotycznych „Kakadu”.
Podczas koncertu zgromadzona publiczność mogła posłuchać pieśni hymnicznych, jak i legionowych. „Bogurodzica”, „Mazurek Dąbrowskiego”, „Marsz Kozietulskiego” czy „Przybyli Ułani” to tylko nieliczne utwory, wśród repertuaru, który zaprezentowali wykonawcy. Towarzysząca orkiestrze grupa wokalna NOK BAND zaśpiewała „Rotę”,  „Boże coś Polskę” oraz pieśni legionowe. Podczas występów kapelmistrz Wojciech Olejnik wykonał solówkę na trąbce grając „Bogurodzicę”. Cały koncert był perfekcyjnie przygotowany, napawał dumą i powodował ogromne wzruszenie. 
Uwieńczeniem wieczoru były warsztaty, podczas których dzieci i rodzice wykonywali skrzydła i maski orłów oraz kotyliony, a także muzyczny spektakl teatralny dla najmłodszych.
Aleksandra Kujawa
Zdjęcia grupowe w pełnym rozmiarze z Rynku w Nekli:
 
Burmistrz Miasta i Gminy Nekla składa szczególne podziękowania:
- duchowieństwu za odprawienie mszy św. w intencji Ojczyzny,
- pocztom sztandarowym,
- honorowym mieszkańcom,
- harcerzom,
- Kawalerzystom ze stajni Kokoszki reprezentującym 7.PUŁK Strzelców Konnych Wielkopolskich,
- delegacjom,
- zaproszonym gościom,
- Orkiestrze Dętej Nekielskiego Ośrodka Kultury oraz grupie mażoretek,
- Grupie Wokalnej NOK BAND,
- p. Stanisławowi Hoppe ze  Stowarzyszenia Strzelecko Rekreacyjnego Ogończyk za inicjatywę i zaangażowanie w przeprowadzenie ślubowania „Katechizmu polskiego dziecka”, 
- uczniom, nauczycielom, dyrekcji oraz komandorowi podporucznikowi rezerwy Leszkowi Nowakowi, zaangażowanym w złożenie ślubowania,
- funkcjonariuszom Policji za zabezpieczenie przemarszu,
- mieszkańcom gminy Nekla,
- wszystkim, którzy uczestniczyli w uroczystościach.

Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię