Nekla - turystyka.nekla.eu

turystyka-01.jpg f3367da6903e35b372bdbb03cb4235ef
Dożynki Miejsko-Gminne w Nekli
2012-08-27 Artur Kaczmarski
Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
artykuł archiwalny

Otwieraj, Panie, szeroko wrota

niesiem ci wieniec z szczerego złota.

Zaściełaj, panie, stoły i ławy,

idzie do ciebie gość niebywały.

Plon niesiemy plon…”

(pieśń dożynkowa znana w Radomskim i Sandomierskim, XIX wiek)

Dożynki – największe w roku święto gospodarskie rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu, obchodzone jest zwykle po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, głównie – zbóż. W dawnej Polsce święto plonów zwano także wieńcowem (od najważniejszego ich symbolu – wieńca ze zbóż i kwiatów) lub okrężnem (od starodawnego zwyczaju – jesiennego obchodzenia lub objeżdżania, czyli okrążania pól po zwiezieniu zboża).

Dożynki miejsko – gminne w Nekli miały miejsce 26 sierpnia w parku przy Nekielskim Ośrodku Kultury. Rozpoczęły się o godz. 14.15 wymarszem z Nekielskiego Rynku. Korowód Dożynkowy prowadziła asysta konna ze Stajni Gronówka w Barczyźnie, następnie mażoretki i Orkiestra Dęta  Nekielskiego Ośrodka Kultury z kapelmistrzem panem Eugeniuszem Drewniakiem. Okazały Wieniec Gminny niesiony był zespół folklorystyczny „Siekieracy” z Kostrzyna Wielkopolskiego, za którym kolejno podążali Starostowe Dożynek, Poczty Sztandarowe, Delegacje Wieńcowe, , zaproszeni goście i mieszkańcy. Barwny pochód zamykały maszyny rolnicze z terenu gminy Nekla. W nekielskim parku odbyła się Msza Św. Polowa, celebrowana przez ks. Proboszcza Sławomira Stronkę – proboszcza parafii Targowa Górka.

Po Mszy Świętej Starostowie Dożynek, pani Małgorzata Musielak z Małej Górki oraz Pan Wojciech Szymkowiak z Kokoszek, wręczyli poświęcony bochen chleba panu Karolowi Balickiemu – Burmistrzowi Miasta i Gminy Nekla, a „Siekieracy” pięknie obśpiewali wieńce przygotowane przez wioski z Gminy Nekla. Starostowie, Burmistrz oraz zaproszeni goście podzielili chleb i poczęstowali mieszkańców. Po dożynkowych przyśpiewkach nastąpiło tradycyjne obtańcowywanie oraz rzucanie ziarnem. Na zakończenie oficjalnej części uroczystości Pan Burmistrz oraz zaproszeni goście wygłosili przemówienia.

Nadszedł czas na część artystyczną. Pani Sylwia Prętka – Galas kilkakrotnie występowała na scenie zabawiając gości gwarą poznańską. Zobaczyliśmy świetny pokaz karate tradacyjnego w wykonaniu Gnieźnieńskiej szkoły karate. Tancerze ze szkoły Copacabana, Paweł Klisowski i Anita Lewińska, wykonali piękny pokaz tańca towarzyskiego, po którym zaprosili mieszkańców do wspólnej nauki mambo.

Kolejnym punktem programu był oczekiwany przez wszystkich występ zespołu CLASSIC, który porwał do zabawy tłumy gości. Po koncercie odbyło się losowanie głównych nagród loterii fantowej, która jak zwykle dostarczyła wszystkim wiele emocji. ZUMBA, w której zaprezentowały się dziewczyny z grupy tanecznej prowadzonej przez Izabelę Bandosz, doprowadziła nas do Gwiazdy wieczoru. Zespół Trubadurzy, zaprezentował znane wszystkim utwory, porywając gości do zabawy.

Podczas całej imprezy można był skorzystać ze stoisk promocyjnych, zamków dmuchanych, stoisk gastronomicznych. Dla najmłodszych uczestników, przypłynęła grupa piratów, mająca wiele pomysłów na świetną zabawę. Wiele wrażeń dostarczyły dzieciom zabawy z dekoracjach dożynkowych, na które składały się domek z zagrodą i żywymi zwierzętami oraz traktor ze słomy. Wyjątkowym powodzeniem cieszyła się również loteria fantowa, która stała się tradycją nekielskich Dożynek.

Święto plonów zakończyła impreza taneczna, którą prowadził zespół Belcanto Band.

Dożynki miejsko- gminne  były wspaniałą okazją by podziękować rolnikom za ich trud i siłę wkładane w ciężką pracę na  roli. Jest to czas wdzięczności za to, że dzięki temu jaki szacunek oddają ziemi, możemy cieszyć się jej płodami przez cały rok.

 

                                                                                              Aleksandra Kujawa

Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię